زاویه در تیراندازی

ممکن نیست یک شکارچی در طول دوران شکار خود در زاویه های مختلف شکار نکرده باشد،اما اینکه تاثیر آن چگونه است را به خوبی نمی داند.شاید اغلب از روی شانس تیرهای او به هدف اصابت کن.گاهی نیز تاثیر آن را می داند ولی روش از بین بردن تاثیر آن یا به نوعی خنثی کردن آن را نمی داند.در ادامه توضیحات شما را با نحوه های مختلف اندازه گیری زاویه و ترتیب اثر دادن آن در شلیک ها آشنا خواهیم کرد.

جنبه های نظری زاویه در فیزیک

از نظر فیزیکی تاثیر زاویه در رابطه با پرتابه و برد و منحنی حرکت آن بسیار زیاد است.همانطور که در فیزیک پرتابه ای میدانیم حرکت پرتابه از دو نوع حرکت تشکیل شده که یکی حرکت افقی و یکی حرکت عمودی،که ادغام این دو منجر به حرکت پرتابه در یه مسیر منحنی می شود.حال با توجه به این اطلاعات می دانیم که زاویه چه تاثیری روی شکل منحنی دارد.به این صورت که هرچه زاویه را زیاد کنیم، منحنی تراجکتوری ساچمه بیشتر قوس برمیدارد.

تیراندازی در شیب یا همان زاویه

وقتی در کوهستان مشغول شکار هستیم احتمال شلیک در شیب یا همان شلیک زاویه دار زیاد است.برای شلیک در شیب می بایست فاصله افقی خود را تا هدف در نظر بگیریم.حال چه شب مثبت باشد و چه شیب منفی. در هردو حالت ساچمه به اصطلاح سر میکند و بالاتر میزند،که تیرانداز با نشانه گیری زیر هدف می تواند شلیک موفقی داشته باشد.حال اینکه چگونه زاویه را اندازه بگیریم و چه میزان پایین تر هدف را نشانه برویم را در قسمت های پایین خواهیم گفت.

اندازه گیری زاویه

اندازه گیری زاویه روش های گوناگونی دارد اما بنا به کاربرد و پیشرفت علم در حال حاضر روش های ساده ای پا به پیدان نهاده اند.از نظر بنده حقیر ساده ترین روشی که هیچکدام از مقالات به آن اشاره نشده،استفاده از زاویه سنج گوشی هاست که در عصر حاضر هر فردی یک گوشی اندروید به همراه دارد.در برنامه چیرگان اندروید نیز قسمتی برای زاویه سنجی تعبیه شده است که با وارد شدن به این قسمت دوربین گوشی فعال می شود و در آن یک به علاوه قرار دارد،مرکز به علاوه را به سمت هدف میگیریم گوشی زاویه ما را با سطح افق نشان می دهد.

روش بعدی که رایج است،استفاده از زویه سنج هایی که روی ریل وصل می شوند یا به خود پایه دوربین متصل هستند.این روش از گوشی سریع تر است اما شاید هزینه بیشتری برای تیرانداز داشته باشد.اما به هرحال این روش بسیار خوبی است و مخصوصا در شکار یا فیلدتارگت به تیرانداز سرعت عمل بیشتری میدهد.

روش سومی که وجود دارد استفاده از نقاله و نخ شاغول است که از نظر خود بنده چندان جالب نیست. در این روش یه نقاله در راستای لوله سلاح روی قنداق نصب می شود و نخ شاغول نیز با طول کوتاهی به مرکز نقاله وصل می شود.سپس میزان انحراف نقاله از زاویه 90 درجه،زاویه هدف نسبت به افق را نشان می دهد.

در برخی از فاصله یاب ها یا دوربین های هوشمند نیز زاویه سنج وجود دارد و کار تیرانداز را به مراتب راحت تر می کند.

محاسبه میزان پیشگیری

پس از اندازه گرفتن زاویه به روش های بالا،حال نوبت این است که از زاویه ای که اندازه گرفتیم استفاده کنیم.کسینوس زاویه را اگر در فاصله خود با هدف ضرب کنیم،عدد به دست آمده فاصله افقی ما تا هدف مورد نظر است که برای شلیک این فاصله را مد نظر قرار می دهیم.این نکته را فراموش نکنید که شیب چه مثبت باشد چه منفی تاثیر آن همان است.در مقالاتدیگر از نحوه به محاسبه افت در فواصل مختلف صبحت خواهیم کرد که این مقاله در تکمیل آن خواهد آمد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت در کانال