صفحه اصلی / مقالات تیم تخصصی گجت کمپ / همه چیز در مورد دوربین تفنگ

همه چیز در مورد دوربین تفنگ

دوربین تفنگ :

دوربین های تفنگ به طور کلی به دو دسته زوم ثابت و زوم متغیر دسته بندی میشوند که ما در این مبحث به طور مختصر به معرفی و شناخت هرکدام میپردازیم.

هر دوربین تفنگ دارای مشخصات و ویژگی ها و کاربرد های مخصوص به خود بوده و میبایست با توجه به این مشخصات و مشخصات فنی تفنگ و هدف و زمینه کاری کاربر (شکار ، تیراندازی در فواصل کوتاه و بلند ، تیراندازی به اهداف ثابت و متغیر و… ) دوربین مناسب انتخاب و نصب گردد.

اما چگونه میتوان مشخصات دوربین تفنگ ها را متوجه شد و دوربین مناسب برای تفنگ و زمینه کاری خود انتخاب کرد؟

بر روی تمامی دوربین تفنگ ها اعداد و حروفی به صورت متوالی درج گردیده که هرکدام از این اعداد بیانگر یک ویژگی مخصوص دوربین میباشند ، برای درک بهتر مطلب دوربین تفنگ ها را به دو دسته کلی دوربین تفنگ های با بزرگنمایی یا زوم ثابت و دوربین تفنگ های با بزرگنمایی یا زوم متغیر تقسیم مینماییم .

به عنوان مثال در دوربین هایی با قدرت بزرگنمایی ثابت ارقامی مشابه 4X32 درج گردیده است ، عدد قبل از حرف X (عدد4) بیانگر مقدار قدرت بزرگنمایی دوربین میباشد ، به این معنا که این دوربین قابلیت بزرگنمایی اجسام تا 4 برابر را دارد ، عدد بعد از حرف X نیز بیانگر اندازه قطر عدسی شئی به میلیمتر میباشد که در ادامه در مورد عدسی شئی و کاربرد آن بیشتر توضیح داده خواهد شد.

در دوربین های با قدرت بزرگنمایی متغیر این اعداد و حروف به عنوان مثال به صورت 4-16×40 بر روی دوربین درج میگردند ، که در اینجا عدد 4 حداقل قدرت بزرگنمایی و عدد 16 حداکثر قدرت بزرگنمایی دوربین تفنگ را نشان میدهد ، این دوربین تفنگ قابلیت بزرگنمایی اجسام از 4 برابر تا 16 برابر را دارا میباشد.

رابطه بین قدرت بزرگنمایی دوربین و قطر عدسی شئی:

عدسی شئی در دوربین تفنگ کار ورود نور به داخل دوربین را انجام میدهد و بین قدرت بزرگنمایی دوربین تفنگ و قطر عدسی شئی رابطه مستقیم وجود دارد ، به این صورت که هر چقدر قدرت بزرگنمایی دوربین بالاتر میرود مسلما دوربین به نور بیشتری نیار داشته و قطر عدسی شئی نیز به نسبت باید بزرگتر گردد .

ذکر یک نکته در اینجا بسیار الزامی میباشد که هرچقدر قدرت بزرگنمایی دوربین بالاتر باشد به همان اندازه نیز میدان دید کمتر خواهد شد ، به طور خلاصه برای هر نوع زمینه کاری (شکار ، تیراندازی در فواصل کوتاه و بلند ، تیراندازی به اهداف ثابت و متغیر و… ) یک میزان میدان دید مورد نیاز میباشد ، از آنجا که قدرت بزرگنمایی با میدان دید رابطه عکس داشته پس برای هر زمینه کاری نیاز به یک بازه قدرت بزرگنمایی میباشد ، برای انجام شکار و تیراندازی تیراندازی در فواصل کوتاه به دلیل نیاز به میدان دید وسیع تر دوربین هایی با قدرت بزرگنمایی کمتر بین 3 تا 6 برابر و برای تیراندازی در فواصل بلند دوربین هایی با قدرت بزرگنمایی 6 الی 12 برابر و جهت تیراندازی به اهداف ثابت در نقاط دور دست دوربین هایی با قدرت بزرگنمایی بالاتر از 12 مناسب میباشند.

رتیکل و انواع آن:

رتیکل یا شبکه دوربین ، علامتی است داخل دوربین تفنگ که از به هم پیوستن دو خط عمود بر هم مانند یک بعلاوه تشکیل شده و جهت هدف گیری در تیراندازی  مورد استفاده قرار میگیرد.

رتیکل دوربین در گذشته از جنس های مختلفی مانند نخ (معمولا ابریشم) و یا مو و تار انکبوت ساخته میشد که البته معایبی را هم از جمله پاره شدن و یا جا به جا شدن در داخل دوربین به مرور زمان و یا در اثر شوک حاصل از شلیک تفنگ به همراه داشت ، از اینرو امروزه رتیکل ها از تارهای نازک مستحکم فلزی ساخته شده و یا در بعضی موارد رتیکل ها بر روی عدسی حکاکی میشوند.

رتیکل ها انواع بسیار زیاد و متنوعی داشته که هر کدام دارای ویژگی های مخصوصی هستند اما رایج ترین و پر کاربردترین رتیکل در دوربین تفنگ ها رتیکل میل دات (Mil Dot) میباشد ، زیرا در این نوع رتیکل به دلیل وجود نقطه هایی که از مرکز رتیکل به هر 4 طرف چپ و راست و بالا و پایین در واحد میلی رادیان مشخص شده است ، کاربر میتواند فاصله خود تا هدف را تخمین بزند. در مباحث بعد در مورد روش تخمین زدن فاصله توسط این رتایکل توضیحات بیشتری داده خواهد شد.

فوکوس دوربین تفنگ:

فوکوس در دوربین تفنگ به معنای شفاف و واضح شدن رتیکل دوربین میباشد ، برای انجام این کار بر روی تمامی دوربین تفنگ ها یک پیچ فوکوس تعبیه گردیده که کاربر به وسیله آن میتواند شفافیت رتیکل را نسبت به چشم خود تنظیم نماید.

نکته قابل توجه این است که تنظیمات فوکوس برای چشم هر شخص متفاوت بوده و هر کاربر با توجه به چشم خود باید تنظیمات مربوطه را انجام نماید و در صورتی که یک کاربر از دوربین استفاده مینماید با یکبار تنظیم نمودن فوکوس برای دفعات بعد دیگر نیازی به تنظیم مجدد نخواهد داشت.

پارالکس دوربین تفنگ :

همه دوربین تفنگ ها قابلیت پارالکس را ندارند در بعضی دوربین تفنگ ها پارالکس به صورت دستی بوده و به صورت یک اهرم از بغل و یا یک پیچ بروی بدنه تعبیه شده و در بعضی از دوربین تفنگ ها نیز پارالکس به صورت خودکار تنظیم میشوند ، به طور مختصر و خلاصه پارالکس شبیه به فوکوس دوربین تفنگ عمل مینماید با این تفاوت که به جای شفافیت در رتیکل ، تصویر اجسام را شفاف و واضح تر مینماید ، در دوربین هایی که از این قابلیت بهره میبرند در انتهای مشخصات بزرگنمایی و قطر عدسی شئی حرف AO نوشته میشود .

این مطلب توسط شرکت گجت کمپ به صورت رایگان در دسترس عموم قرار میگیرد و کپی برداری بدون ذکر منبع مجاز نمیباشد.

نویسنده: مصطفی سعدی عضو رسمی تیم تخصصی گجت کمپ

عضویت در کانال