انواع دوربین تفنگ بادی

دوربین تفنگ انواع مختلفی دارد که بسته به نوع کاربرد و گاها سلیقه، خریداری و بر روی سلاح نصب می شوند.دوربین های تفنگ بادی به صورت کلی به دو دسته ffp  و   sfp تقسیم می شوند.در دوربین چند مشخصه وجود دارد.که از مشخصه های اصلی آن به شمار می رود.

 

دسته بندی کلی

Sfp ( second focal plane )

در این دسته از دوربین ها ارزش میل دات با تغییر زوم تغییر میکند بدین معنا که با کاهش زوم به ارزش میل دات ها افزوده می شود و با افزایش آن بلعکس.در این دوربین ها یا تیرانداز نباید به زوم دست بزند یا باید از پس محاسبه آن بر بیاید.این را به خاطر داشته باشید که در فاصله ای که این سلاح ها صفر هستند تغییر زوم تغییری در جا به جایی صفر ایجاد نمی کند ولی در فواصل دیگه با تغییر زوم اندازه پیشگیری تغییر می کند.این دوربین تفنگ ها دوربین های محبوب تیراندازان در فیلدتارگت و بنچ رست هستند چرا که قطر رتیکل با تغییر زوم عوض نمی شود.

Ffp  ( first focal plane)

در این دسته از دوربین ها با تغییر زوم ارزش میل دات ها تغییر نمی کند به این صورت که به همان اندازه که تصاویر بزرگ می شود رتیکل نیز بزرگ می شود، که به کمک این ویژگی این دسته از دوربین ها به دوربین مناسب شکار تبدیل شده اند.

مشخصه های اصلی دوربین

زوم

مشخصه های اصلی یک دوربین به صورت دو عدد و یا سه عدد نوشته می شود که در دو عددی ها  ( زوم ثابت)عدد اول از سمت چپ نشانه دهنده زوم دوربین است.در سه عددی ها عدد اول از سمت چپ حداقل زوم، عدد دوم حداکثر زوم دوربین است. (عدد زوم نشان دهنده چند برابر شدن تصویر در دوربین نسبت به تصویر با چشم غیر مسلح است)

دهنه دوربین

اندازه دهنه دوربین به میلی متر در سومین یا دومین مشخصه دوربین از سمت چپ نوشته شده است.

مشخصات دیگر دوربین

1رتیکل

رتیکل همان تارهای عمودی و افقی است که با کمک آن نشانه روی انجام می شود.که به صورت کلی به دو دسته زیر تقسیم می شود.انواع زیادی از رتیکل ها وجود دارد مثل ساده، میلدات و نیم میلدات و…

1-سیمی

در این نوع رتیکل از تار هایی استفاده می شود که به صورت پیوسته به هم متصل هستند و بسیار ظریف و نازک اند.این نوع رتیکل برای تفنگ هایی با شوک زیاد نامناسب هستند و اگه استفاده شوند به احتمال زیاد تار پاره می شود.به صورت کلی نیز این دوربین ها کیفیت زیادی نداشته و بیشتر به خاطر ارزان بودن مورد استفاده قرار می گیرند.

2-حک

این نوع رتیکل روی لنز دوربین حک شده و در اثر شوک های ناشی از شلیک آسیبی نمی بیند.اغلب دوربین های اورجینال هم در این دسته قرار میگیرند.

2-تیوب

تیوب قطر قسمتی از بدنه دوربین است که پایه دوربین به آن وصل می شود.سایز های متداول تیوب دوربین تیوب 25 و 35 است ک واحد های آن ها میلی متر است.

3-تورت

قسمتی از دوربین است که به کمک آن لوله ای که درون دوربین است و لنز ها درون آن قرار دارد جا به جا می شود.واحد هر کلیک آن moa  است، هر یک موآ نیز برابر یک شصتم درجه می باشد.معمولا ارزش کلیک دوربین ها کسری از یک موآ است.

4-تنظیم کننده فوکوس

این قسمت از دوربین به تنظیم فاصله کانونی لنز دوربین می پردازد تا تصویری شفاف را ارائه دهد.در فیلد تارگت با توجه به مدرج بودن فوکوس فاصله را تخمین میزنند.(البته شرایط جوی روی آن بسیار تاثیر دارد و مدرج کردن فوکوس در دمای ثابت کاربرد دارد)

5-لایت

برخی از دوربین های موجود در بازار لایت دارند تا در هوای گرگ و میش و مه آلود تیرانداز رتیکل را گم نکند.(البته برای شب کاربرد آنچنان ندارند)

6-فاصله یاب(range finder)

در برخی دوربین های شکاری از یک فاصله یاب استفاده می شود که فاصله مرکز رتیکل تا هدف را داخل دوربین نشان می دهد.طبیعتا این دوربین ها نسبت به سایر دوربین ها گران تر هستند.در بعضی مدل ها نیز تیرانداز با دادن اطلاعاتی از تفنگ خود به دوربین،میزان افت گلوله را درون دوربین ببیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت در کانال