تنظیم دوربین تفنگ بادی

تنظیم دوربین تفنگ بادی از کارهای مهم و تاثیر گذار در تیراندازی است و علت این اهمیت هم کاملا مشخص است چرا که در هر شلیک شما می تواند تاثیر بگذارد.در حوزه تیراندازی همواره سودجویانی وجود دارند که برای انجام اینکار از فرد پول زیادی دریافت میکنند جالبتر از همه این است که این کار را درست هم نمیتوانند انجام دهند.با کمک این مقاله شما می توانید سلاحتان را خودتان تنظیم کنید و هیچ هزینه ای را متقبل نشوید.

 

برای تنظیم یک سلاح، ابتدا بایستی شرایط را آماده کنیم که عبارتند از:

1-تکیه گاه مناسب ( بالشت،رست و… )

2-میز و صندلی مناسب (میز با ارتفاع حدودا 80 سانتی متر تا کمتر از یک متر)

3-محیط مناسب (فضای باز با شرایط جوی مناسب و آرام و یا محیط بسته وسیع مثل یک سوله)

بعد از فراهم شدن شرایط بالا حال تفنگ بادی خود را روی تکیه گاه قرار می دهیم (دوربین از قبل تراز شده باشد و حین تنظیم نیز سلاح تراز باشد) سپس تعداد کلیک های تورت دوربین خود را می شماریم و به دو تقسیم میکنیم و عدد به دست را روی تورت اعمال می کنیم تا وسط قرار بگیرد. ( این کار برای این است که تورت ها در قسمت های انتهایی تحت فشار هستند و این امر باعث میشود که با شوک هر شلیک تنظیم دوربین شما بهم بخورد) بعد از انجام این کار در فاصله ای که می خواهیم سلاحمان را صفر کنیم یک سیبل تقریبا هم ارتفاع با میز تیراندازی خود، قرار می دهیم.مرکز رتیکل را روی مرکز سیبل قرار دهید و شلیک کنید.محل اصابت ساچمه هرجایی از سیبل یا خارج آن نیز میتواند باشد.حالا چند کلیک، بسته به مکان اصابت به تورت می دهیم، با شل کردن تورت بالا محل اصابت ساچمه به سمت بالا می رود و با سفت کردن عکس این اتفاق می افتد و با شل کردن تورت راست محل اصابت به راست منتقل میشود و با سفت کردن عکس این اتفاق می افتد.شما با انجام چند شلیک می توانید سلاح را تنظیم کنید.

نکات مربوط به انتخاب فاصله برای صفر کردن

1-سلاحتان در آن فاصله دقت کافی برای صفر کردن را داشته باشد و برای فواصل دیگر میتوانید از پیشگیری و یا کلیک دادن استفاده کنید.

2-فاصله مورد نظر فاصله ای باشد که شما اغلب یا همیشه ( در بنچ رست) از آن استفاده میکنید.

3-این فاصله آن قدر دور نباشد که ساچمه افت زیادی داشته باشد.

4-زوم دوربین و قطر رتیکل ما توانایی پوشش دادن آن فاصله را داشته باشد.

اتفاقاتی که برای تنظیم ممکن است برایتان پیش بیاید:

1-تغییر محل اصابت بر خلاف کلیک های ما

وقتی این اتفاق می افتد دلایل زیادی می تواند باعث آن باشد.برای این که بفهید ایراد از تجهیزات شماست یا خیر ( می توانید یک نقطه را هدف قرار دهید و با شلیک های پیاپی و بدون تغییر تنظیم، دقت سلاحتان را محک بزنید) عیبی یابی دقیق این موضوع مربوط به این مقاله نیست و در مقالات دیگر به آنمی پردازیم.

2-کلیک های ما برای جابجایی محل اصابت کافی نیست

وقتی این اتفاق می افتد که بدنه دوربین تفنگ و یا پایه ها کالیبره نیستند و انحراف دارند.برای حل این مشکل دو روش وجود دارد :

1-شیم گذاری

در این روش از یک قطعه کاغذ نازک و مقاوم استفاده میکنیم (مثل فویل سیگار) و آن را زیر پایه جلویی یا عقبی بسته به نیازمان قرار می دهیم.هر چقدر سر دوربین پایین بیاید تفنگ بالاتر خواهد زد و در واقع صفر ما به نقطه دورتری منتقل می شود.از همین نکته برای شیم گذاری استفاده میکنیم.در جا به جایی به صورت چپ و راست این رابطه مستقیم است و عکس نیست.دقت داشته باشید که کلفت شدن شیم میتواند باعث آسیب زدن به تیوپ دوربین شما شود و علاوه بر این نتیجه جالبی هم نخواهد داد چون جا به جایی بسیار زیاد می شود.

2-پایه های دوربین را برعکس ببندیم

در اینجا با برعکس بستن پایه ها سعی میکنیم آن ها را به کالیبره بودن نزدیک کنیم و اگر حل نشد از همان شیم گذاری استفاده می کنیم.

3-باد بوزد

اگر در هنگام صفر کردن باد وزید بهتر است صبر کنید تا آرام شود و بعد ادامه دهید و اگر شدید بود و متوقف نمی شد کار را تعطیل کنید و آن را به روز مناسب دیگری موکول کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت در کانال