صفحه اصلی / اخبار و مقالات تیم تخصصی گجت کمپ / معرفی و انتخاب ساچمه مناسب

معرفی و انتخاب ساچمه مناسب

معرفی و انتخاب ساچمه مناسب

انتخاب یک ساچمه مناسب همیشه برای تیراندازان جای سوال است، مخصوصا برای افرادی تازه سلاحی را خریداری کرده یا به علل مختلف نمی توانند ساچمه همیشگی خود را خریداری کنند.امیدواریم بتوانیم با این مقاله برای همه دوستان رفع ابهام کنیم.

عوامل زیادی در انتخاب یک ساچمه مناسب نقش دارند.در این مقاله به تک تک این عوامل اشاره می کنیم و می گوییم که چگونه می توان یک ساچمه خوب را انتخاب کرد.

قیمت ساچمه

قیمت ساچمه در انتخاب ساچمه مناسب هر فرد یکی از مهمترین فاکتورهاست.اما باید به این نکته توجه داشت که صرفا قیمت یک ساچمه به تنهایی نمی تواند دلیل بر خوبی یک ساچمه یا به عبارت دیگر کارایی یک ساچمه برای یک فرد باشد و یا بالعکس ارزان بودن یک ساچمه نیز نمی تواند دلیل برآن شود که بگوییم این ساچمه برای آن فرد مناسب نیست.

کاربرد ساچمه

1-ساچمه تفریحی

در این نوع کاربرد فرد برای گذران دوران خوش با خانواده یا دوستان، به یک ساچمه احتیاج دارد و با یک ساچمه معمولی هم می تواند ساعت های خوشی را سپری کند.

2-ساچمه شکار

شکار هم به نوعی زیر مجموعه ای از تفریحات انسان هاست.اما در شکار موفقیت برای شکارچی اهمیت دارد، نه به این معنا که تنها سلاح او دقت بالایی داشته باشد بلکه به این معنا که شلیک هایش به هلاکت شکار ختم شوند، در نتیجه به دنبال ساچمه هایی با دقت بالا و تخریب زیاد است که همین دو فاکتور بسته به نوع شکار و فاصله و نوع سلاح متغییر هستند و می توانند به نسبت تغییر کنند.

3-ساچمه مسابقات

در ساچمه های مسابقاتی مهمترین فاکتور دقت است که کیفیت ساچمه و نحوه سورتینگ و مرتب سازی درآن اهمیت دارد.در انتخاب ساچمه مناسب برای مسابقه، فرد باید از تجربه دیگران و تجربه خود کمک بگیرد تا بهترین ساچمه را برای سلاح خود برگزیند.

کیفیت ساچمه

این عامل با قیمت ساچمه رابطه مستقیم دارد اما نمی تواند دلیل برتری ساچمه ای بر ساچمه ی دیگر شود.اما این فاکتور تاثیر زیادی بنا به کاربرد روی نتیجه دارد.

شکل ساچمه

ساچمه ها ها در شکل های مختلفی در بازار موجود هستند که هر کدام کاربرد های متفاوتی دارند. اما به طور کلی به سه دسته تقسیم می شوند:

1-ساچمه دامنه دار

بیشتر ساچمه های موجود در بازار جزو این دسته محسوب می شوند.این ساچمه ها خود چند نوع متفاوت دارند که عبارتند از:

1-ساچمه نوک گنبدی

بیشتر ساچمه های دقیق که در فضای آزاد استفاده می شوند جزو این دسته هستند و به خاطر آیرودیناک مناسب خود می توانند تا فواصل زیادی دقت داشته باشند.از نظر تخریب هم متوسط هستند و اغلب برای شکار با تفنگ بادی از این ساچمه ها استفاده می شود،البته ساچمه های دقیق مسابقاتی هم جزو همین گروه است.

 

2-ساچمه نوک پهن

این ساچمه ها برای فواصل نزدیک طراحی شده اند و دقت بسیار خوبی در فواصل کم دارند، اما در فواصل بیشتر بخاطر شکل و مقاومت هوا،افت این ساچمه ها بسیار زیاد است و فارق از این موضوع، در فواصل بیشتر انحراف آن ها مخصوصا در باد از ساچمه نوک گنبدی بیشتر است.معمولا این ساچمه ها برای شکار در فواصل کم یا در سالن های تیراندازی استفاده می شود و کیفیت های متفاوتی از آن در بازار موجود است.

3-ساچمه نوک تیز

این ساچمه کمترین کاربرد را در حال حاضر دارد، چرا که در شکار علاوه برای تخریب کم،دقت کمی هم دارد و علت این موضوع به خاطر شکل آیرودینامیکی آن است که انحراف زیاد ایجاد میکند.معمولا در تیراندازی با این ساچمه ها شاهد دریفت های عجیبی هستیم.اما این ساچمه ها در کل بی کاربرد نیستند و برخی از آنها دقت مناسبی دارند و در شکار هایی که نیاز به نفوذ ساچمه در بدن شکار و آسیب زدن به اندام های حیاطی حیوان است،کاربرد دارد.

2ساچمه بولت یا گلوله شکل

این ساچمه ها معمولا برای تفنگ های قوی طراحی شده اند و دارای وزن زیادی هستند که در شکار می توانند شوک شدیدی به حیوان وارد کنند.شکل این ساچمه ها مانند مرمی گلوله می باشد.

3-ساچمه گرد (round)

این ساچمه مانند دانه های بلبرینگ هستند و شکلی کروی دارند.کاربرد این ساچمه ها معمولا در تپانچه های خشاب خور و تفریحی است و به غیر از این مورد ،کاربرد چندانی ندارند.

با توضیحات و دسته بندی هایی که کردیم امیدواریم انتخابتان را راحت تر کرده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

عضویت در کانال